Vchodové dveře

Vybíráme vchodové dveře. Výběr nových vchodových dveří není nic lehkého. Možná se zdá, že stačí vybrat takové, které se nám líbí. Samozřejmě, že vzhled je důležitý, ovšem musíme dbát i na jiné aspekty. Jiné dveře si pořídí člověk do rodinného domu, jiné člověk do bytu.

Dobrá izolace

Zejména lidé, kteří pořizují dveře do rodinného domu, musí vybírat dveře, které budou výbornou izolací, aby v zimě neunikalo teplo domova ven právě přes vchodové dveře. Samozřejmě i v bytě jsou důležité dveře, které budou perfektně izolovat. Ovšem byty mají společnou chodbu, která bývá ve většině případů vytápěná. I v případě, že by nebyla vytápěná, nebude přes společnou chodbu takový únik tepla jako v rodinném domě. Naopak v bytě je mnohem důležitější zvuková izolace, neboť lidé z bytu určitě nebudou chtít slyšet všechno, co se děje na chodbě a ani ostatní sousedé nemusí slyšet, co se děje u vás doma.

Vchodové dveře – Nikdo se k nám nedostane

Další velice důležitý aspekt je, aby dveře byly bezpečností, aby se k vám domu nikdo nedostal, ani zloděj a ani jiná nechtěná návštěva. Čím větší zabezpečení před vloupání budete mít, tím lépe se budete doma cítit a mimo jiné je to také důležité pro pojištění domácnosti proti krádeži. Většina vchodových dveří, které jsou na trhy, jsou bezpečnostní, ale přesto je dobré myslet na to. Na některých dveřích bývá i nahoře řetízek, díky kterým můžete otevřít i cizímu člověku a nemusíte se obávat napadení nebo nechtěnému vniknutí a podobně. Jestliže tento řetízek na vchodových dveřích nemáte, můžete ho dokoupit a na dveře namontovat.

Další bezpečnostní prvek

Poměrně důležité, zejména v bytech je, aby vchodové dveře do bytu byly protipožární. Výhodou je, že tyto dveře dokážou zadržet oheň, což ocení zejména lidé v panelových domech, neboť když začne hořet v jiném bytě anebo na chodbě, tak vy budete ve svém bytě sice uvěznění, ale oheň by se k vám neměl přes protipožární dveře dostat anebo budete mít více času, než se oheň dostane až k vám, takže získáte prostor k tomu zavolat si pomoc. Mnoho lidí právě tento prvek podceňuje, ale může vás ochránit.

Vchodové dveře – Pozor na materiál

Další věc, nad kterou byste při výběru vchodových dveří, měli myslet je jejich materiál. Na výběr budete mít z mnoha materiálů:

  • Dřevo – asi nejběžnější m materiálem je dřevo. Výhodou je, že se jedná o přírodní materiál, který se hodí téměř ke každému domu. Ovšem nevýhodou je, že potřebují jistou údržbu, zejména lakování. Navíc jejich životnost není příliš vysoká, záleží na tom, jak se o dveře pečuje.
  • Plast – plastové dveře jsou také dost oblíbené, neboť jsou praktické a cenově dostupné. Samozřejmě, že na trhu je několik modelů. Rozhodně byste si měli dávat pozor na kvalitu, neboť u plastových dveří i oken je velký rozdíl v kvalitě mezi různými firmami. Méně kvalitní dveře budou vyžadovat časté seřizování, výměnu gumy, která slouží jako izolace a podobně.
  • Hliník – dalším možným materiálem je hliník. Co se týče hliníku, patří mezi nejkvalitnější materiály a díky němu budou dveře bezúdržbové. Na druhou stranu je také finančně náročnější.
  • Kombinace – velmi často se setkáváme také s kombinací různých materiálů. V takovém případě je potřeba zvážit výběr, podle toho, o jaké materiály se jedná.

Jestliže vybíráte nové vchodové dveře, měli byste být při výběru svědomití a dbát na všechny aspekty, zejména na to, které se týkají bezpečnosti.

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *