Jak správně namíchat beton, každá funkční stavba potřebuje kvalitní stavební materiál. Jedním z nejdůležitějších je bezesporu správně namíchaný BETON. Beton je univerzálně využitelnou hmotou, a proto je nedílnou součástí komerčního stavebního průmyslu, a využití nachází i u soukromníků, kteří svůj čas investují do drobnějších stavebních úprav rodinného domu, chatek apod.
- Základy
- Spodní a svrchní část vozovky
- Podlahy a schodiště
- Stropy
- Úpravy vnějšího terénu – zídky, ploty, bazény
Složení:
- Kamenivo (např.: štěrk, písek o různé frakci = hrubost kameniva). Pozn.: pro běžné stavební účely je doporučena frakce následujících hodnot: 0/2, 0/4 a 4/8.
- Voda
- Cement (pojivo)
Tyto tři položky tvoří základ výroby kvalitního betonu. Existují však i další látky, které svou přítomností ovlivňují charakteristické vlastnosti betonu. V případě, že váš stavební plán vyžaduje dosažení konkrétní vlastnosti betonu, můžete využít následující přísady a příměsi, dle jejich funkce:
- Zrychlovač tuhnutí (např.: vodní sklo) X Zpomalovač tuhnutí (prodlužuje interval zpracovatelnosti).
- Provzdušňovací příměs – tvorba mikroskopických prostor v betonu.
- Plastifikátor – snazší zpracovatelnost a práce s betonem (přípravek mytí nádobí)
- Protizmrzající přísada – urychluje dosažení pevnosti a odolnosti betonu proti mrazu.
- Vodotěsnící přísada – zvyšuje odolnost proti vodě (užitečné při rekonstrukcích), př.: mazlavé mýdlo.
- Hydrofobizační přísada – tvorba povrchového povlaku, zvyšující odolnost proti vodě.
- Barviva
Funkce jednotlivých surovin a doporučená příprava
Správné složení a vyváženost jednotlivých surovin betonu zaručuje pevnost, stálost a dlouhou životnost. Každá surovina představuje jedinečnou vlastnost a funkci, nezbytnou pro žádoucí charakter výsledného produktu.
- Základ tvoří čistá voda (ideálně pitná), která dostatečně hydratuje cement. Meziprodukt, obsahující vodu a cement je označován jako „cementová pasta“ nebo „betonová směs“ (BS), sloužící jako pojivo mezi jednotlivými krystaly kamenného materiálu. Důležité je poznamenat, že čím větší krystaly kamenné suroviny zvolíme, tím menší množství cementu bude potřeba! Významným prediktorem kvality betonu je betonová směs, která dokáže obalit každý krystal kamenné frakce. Pokud betonovou směsí neobalíme všechna zrna, dojde k narušení pevné struktury, volná zrna začnou vypadávat a beton tak ztratí očekávanou životnost a odolnost vůči vnějším vlivům.
- Správně hydratovaná betonová směs (cement + voda) se pozná, když se v míchačce převaluje a po vyklopení do kolečka vytvoří kužel, který neuvolňuje žádnou vodu. Abychom dosáhli lepších vlastností betonové směsi a usnadnili si práci, přidáme jednu polévkovou lžíci přípravku, určeného k mytí nádobí (1 polévková lžíce na 2 kolečka). Saponát zde supluje funkci plastifikátoru, navíc beton provzdušní a zvýší tak jeho životnost a odolnost proti vnějším vlivům. Celou směs mícháme minimálně po dobu dvou minut, abychom mohli přistoupit k poslednímu kroku. Nakonec přidáme kamennou směs a držíme se doporučovaného poměru 2:1 až 3:1 (Kamenná směs : betonová směs).
Jak správně namíchat beton – Pozor!!
V případě, že se z betonu odděluje voda, máte jistotu, že je beton řídký, což se projeví po jeho vytvrdnutí. Beton se začne drolit a navíc se budou tvořit praskliny, které významně naruší jeho funkčnost. Praskliny sice můžete redukovat kompletním odstraněním starého betonu sbíječkou a dalším pokusem o kvalitnější provedení, ale je lepší si nechat záležet a nepřidělávat si práci.