Plíseň na zdi

Plíseň na zdi je vždy nepříjemná. Spolu se zápachem přináší majitelům domů či bytů i vrásky na čele. Odstranit plíseň není vždy snadné, mnohdy je to běh na dlouhou trať. Na plíseň totiž neplatí krátkodobá řešení a je zapotřebí zakročit systematicky. Proč plíseň vzniká a jak se jí zaručeně zbavit?

Proč plíseň na zdi vzniká?

Za vznikem plísně na zdi stojí hlavně vysoká vlhkost. Vzniknout může už kvůli takové banalitě, jako je nedostatečné větrání místnosti. Proto se také s plísní na zdi u vás doma setkáte hlavně v podzimním a zimním období, kdy se logicky méně větrá a v místnosti se akumuluje vlhkost. Plíseň však může vzniknout i poté, co ve zdech praskne vodovodní trubka a zdivo nasákne vodou. Zcela samozřejmou je pak plíseň zejména v koupelně, kde se vytváří větší množství páry a časté je zde i střídání teplot. Plíseň v bytech a domech může vznikat i kvůli špatnému těsnění oken nebo kvůli špatné stavební konstrukci. Na plíseň můžete narazit všude, zejména v rozích místnosti a na zdi nad podlahou. Kromě toho, že plíseň vůbec nevypadá hezky, může ohrožovat i lidské zdraví.

Může plíseň na zdi ohrozit zdraví člověka?

Ačkoliv se jedná o na první pohled neškodnou a jen nehezky vypadající houbu, může plíseň ohrozit lidské zdraví. Dlouhodobý pobyt v místnosti s plísní na zdech může způsobit dýchací potíže, bolest hlavy, alergie i únavu. Velice závažným problémem je pak plíseň na zdech v místnosti, kterou obývají děti. Proto když zjistíte, že se plíseň tvoří, na nic nečekejte a včas zakročte. Rychle se totiž šíří, a pokud nic nepodniknete, zabydlí se v celém vašem obydlí.

Jak s plísní na zdi bojovat?

Účinnou metodou, jak s plísní bojovat je prevence. Zajistit musíte dostatečné větrání místnosti. Navlhlá zeď musí pořádně vyschnout, jinak se plísně nikdy nezbavíte, protože se bude vracet znovu a znovu. Při sprchování se naučte používat ventilátor a při vaření digestoř, také omezte sušení prádla v dané místnosti. Často větrejte a nestavějte nábytek přímo ke zdi, vždy myslete na zanechání dostatku prostoru na proudění vzduchu mezí ním a stěnou.

Pořídit si můžete vlhkoměr, který vám pomůže udržet stálou vlhkost pokoje. Ta by neměla překročit 60%. Samotnou plíseň ze zdi nikdy neodstraňujte mechanicky. Stačí ji postříkat k tomu určeným přípravkem, který plíseň sám rozpustí. Krom na trhu běžně dostupných přípravků proti plísni můžete vyzkoušet natřít zeď vápnem nebo roztokem s modrou skalicí. V případě, že je zeď už hodně plesnivá, nezbývá vám nic jiného než oškrábat omítku a na novo vymalovat. V tomto případě zvolte barvu, která už obsahuje přísadu proti vzniku plísní.

Plíseň ve vašem bytě či domě rozhodně netolerujte. Nejenže kazí efekt vašeho bydlení, nýbrž i ohrožuje vaše zdraví.

Previous post Nátěry střech
Next post Malování bytu Praha

Další články

Napsat komentář