Barvy do bytu

Jaké barvy do bytu? Život mezi sterilními čistě bílými stěnami dnes už zvolí málokdo. Hodí se možná tak do muzea, aby vynikly dekorace na stěnách. Dokonce i nemocnice již od bílé před mnoha lety ustoupily,  zjistilo se totiž, že pro psychiku pacientů jsou mnohem vhodnější barvy, které působí optimisticky a útulně. A všichni si přejeme, aby podobnou atmosféru vyzařoval i – či dokonce zejména – náš domov. Jaké barvy zvolit, abychom ono pověstné teplo domácího krbu umocnili?

Psychologie i praxe

Je obecně známo – už od základní školy, že různě působí barvy teplé a studené. Kdo se o věc hlouběji zajímá, ví také, že nejen každá jednotlivá barva. Ale dokonce i každý jednotlivý odstín rozdílně působí na naši náladu i duševní rozpoložení. Je třeba tedy propojit tyto vlastnosti barev s jejich praktickým využitím. Žlutá může totiž stokrát opticky zvětšovat, projasňovat prostor a zlepšovat náladu. Ale do předsíně, kde každý vstoupí v zablácených botách, se hodí jen v případě, že zároveň dokážete vymyslet způsob, jak ochránit zdi před otěrem a špínou.

Barvy do bytu – Kam s kterou?

Teplé a studené, světlé a tmavé, jasné a tlumené. Je to hotová věda. Teplé odstíny spíše do obytných prostor, studené, uklidňující tóny do ložnic – zejména do těch obrácených k západu, kam odpoledne praží slunce. (Těžkým oříškem k rozlousknutí je dětský pokoj, místnost, kde váš potomek tráví dny i noci, kde si hraje, pracuje i spí.) Světlé do malých prostor pro optické zvětšení, s tmavými opatrně, spíše než na celé stěny se syté odstíny všech barev hodí na dekorace interiérů. K tomu připočtěte osobní preference určitých barev a máte téměř neřešitelný problém.

Když si nevíte rady

Přijde vám to příliš složité? Bojíte se, že uděláte chybu? Naštěstí pro vás existují profesionálové, kteří se barvám a jejich optimálnímu použití v interiéru věnují celý život. Zvolte služby bytového designéra a máte po starostech.

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *