Jak na silikonování koupelen a kuchyní. Silikonování je důležitou součástí údržby koupelny a kuchyně. Správně provedené silikonování zajistí, že mezi různými povrchy, jako jsou například dlaždice a okraje vany, nepronikne voda a nevzniknou tak problémy s plísněmi a nečistotami. V tomto článku se dozvíte, kdy je potřeba silikon vyměnit a jak správně silikonovat.
Kdy je potřeba vyměnit silikon?
Silikon v koupelně a kuchyni je vystaven velkému množství vody, páry a tepla, což způsobí, že se může po čase opotřebit a ztratit své vlastnosti. Pokud si všimnete, že se silikon začíná odlupovat, ztrácí svou pružnost nebo se na něm objevují plísně a nečistoty, je nejvyšší čas ho vyměnit.
Silikonování koupelen – Co je k tomu potřeba?
- Pistole na silikonové kartuše (vyplatí se koupit trochu dražší kousek, který vám vydrží na opakované použití a tmel se z ní bude vytlačovat lehce)
- Silikon v kartuši (univerzální nebo sanitární, bílý nebo transparentní, nejčastěji v 310 ml tubě)
- Škrabka na silikon, odlamovací nůž (používají se k mechanickému odstranění většího množství silikonové hmoty)
- Odstraňovač starého silikonu (používá se k chemickému odstranění zbytků silikonového povlaku, který již nelze mechanicky seškrábat)
- Špachtle na silikon (usnadní uhlazení silikonu, případně postačí prst namočený v mýdlové vodě)
- Papírové utěrky (pro osušení a odstranění přebytečné silikonové hmoty z prstů a pistole)
- Mýdlová nebo jarová voda (zajistí, že silikon nebude ulpívat na prstě nebo špachtli)
Postup silikonování
1. Odstraňte starý silikon
Než začnete aplikovat nový silikon, musíte odstranit ten starý. Nejprve použijte škrabku a odlamovací nůž, abyste mechanicky odstranili co nejvíce starého silikonu. Poté použijte odstraňovač starého silikonu a důkladně ho nanesete na celý povrch. Nechte ho působit podle návodu a poté odstraňte zbytky silikonového povlaku pomocí škrabky nebo nože.
2. Důkladně vyčistěte povrch
Po odstranění starého silikonu je důležité povrch důkladně vyčistit a odmastit. Nečistoty a mastnotu umyjte mýdlovou vodou, použijte hadřík nebo kartáček na ruce, povrch následně usušte utěrkami do sucha.
3. Připravte si silikonovou pistoli, aplikaci si zkuste nanečisto
Podle návodu na obalu načněte silikonovou tubu s novým silikonem a vložte ji do pistole. Ideální je si aplikaci nejdříve zkusit na kusu starého kartonu. Silikon vytlačujte pozvolna a rovnoměrně.
4. Aplikujte nový silikon
Aplikujte nový silikon v rovných pohybech a snažte se ho nanášet co nejrovnoměrněji. Použijte dostatečné množství silikonu, aby všude dobře přilnul k podkladu a vyplnil všechny prostory, do kterých by se neměla dostat voda.
5. Upravte silikon
Pokud se vám nedaří aplikovat silikon zcela rovnoměrně, doplňte jej ve vynechaných místech. Silikon následně uhlaďte pomocí hladící špachtle nebo prstu ponořených v koncentrované mýdlové vodě.
6. Nechte silikon zaschnout
Po aplikaci nového silikonu nechte povrch zaschnout podle návodu na obalu silikonu. Na dotek bude suchý asi do dvaceti minut, zcela vytvrdne během cca 24 hodin v závislosti na okolní teplotě a dalších podmínkách. Až silikon zaschne, můžete povrch znovu používat.
Silikonování koupelen – Osvědčené rady
- Mýdlovou nebo jarovou vodu si připravte opravdu koncentrovanou, jinak vám bude na prstech a nástrojích ulpívat silikon a nepodaří se vám jej dokonale uhladit.
- Při aplikaci nového silikonu se snažte pracovat co nejrychleji, aby se silikon nestihl zaschnout.
- Pokud si nejste jisti, jak správně aplikovat silikon, podívejte se na video návody na internetu nebo se obraťte na odborníka.
- Máte-li dlouhodobé problémy s plísněmi a nečistotami v koupelně nebo kuchyni, je nutné vyměnit nejen silikon, ale před aplikací nového silikonu ošetřit dlaždice nebo obklady speciálním přípravkem proti plísním.
Příspěvek z oblasti: Stavba