Než začneme malovat

Než začneme malovat. Malování je činnost, díky které získá váš domov úplně jinou atmosféru. Ať už malujete proto, abyste si udrželi čistou domácnost. Anebo proto, že chcete mít stylový a moderní domov, měli byste se držet několika zásad, které jsou při malování důležité.

Na novou omítku

Nejlepší je malování úplně nové místnosti anebo místnosti, ve které se dělala i nová omítka, neboť v takovém případě stačí, když stěnu natřete penetrací, aby vám barvu tolik nesála, a můžete malovat. Pravda je, že pokud chcete barevné zdi, někdy se doporučuje na novou omítku nejprve natřít bílou barvou, aby odstín, který jste si vybrali, byl přesně takový, jaký jste si přáli.

Než začneme malovat – Předchozí nátěry musí pryč

Mnohem více práce obnáší malování zdí, které už předtím byly malovány, protože všechny předchozí nátěry musí pryč. Někdy bohužel postupujeme tak, že zkusíme novou barvu natřít na tu původní a když to nepřekryje. Dáme další vrstvu, což je samozřejmě jednodušší, ale není to příliš dobré, neboť by výmalba nebyla kvalitní a tolik pěkná. Mnohem lépe bude vypadat, když všechny předchozí nátěry oškrábete, což můžete udělat dvěma způsoby:

  • Na sucho: jestliže jste na stěně měli opravdu několik nátěrů, pak klidně můžete oškrábat zeď na sucho, neboť když je více nátěrů, tak se loupou dobře a jde to i na sucho.
  • Na mokro: naopak pokud vám to na sucho nepůjde, pak to můžete zkusit na mokro. Vezměte si nějaká rozprašovač, do kterého si dáte vodu a stěnu pořádně pokropte. Jestliže je na stěně mnoho vrstev, pak je potřeba vlhčení stěn i několikrát opakovat. Nátěr navlhne a pak vám půjde mnohem lépe oškrábat.

Díry po obrázcích

Někdy na stěně zůstanou díry po obrázcích a podobně. Jestliže byste na stejném místě už žádný obrázek nebo poličku nechtěli, pak byste měli tyto díry zapravit, protože je jen tak barvou neschováte. Stačí namíchat trochu sádry a díry zalepit, potom nebudete mít žádný problém díry přetřít a nikdo ani nepozná, že tam někdy nějaké byly.

Než začneme malovat – Zahladit a připravit

V případě, že máte oškrábáno a zalepené všechny díry, pak byste měli stěnu ještě zahladit. Aby na ní nezůstaly žádné zbytky omítky nebo nějaké nečistoty, které by se mohly chytnout na barvu. Je dobré vzít zednickou štětku, namočit ji do vody a stěnu pěkně vyčistit krouživými pohyby. Jestliže chcete mít jistotu, že na zdi nezůstalo nic, co by se mohlo dostat do barvy, je dobré zeď vysát vysavačem.

Malování někdo považuje za jednoduchou činnost. Ovšem pokud chcete mít výmalbu pěknou a kvalitní, vyžaduje to pořádnou práci, a proto je někdy lepší nechat to udělat odborníky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články