Renovace parket. Máte-li doma dřevěnou podlahu z parket, pak je třeba jednou za 8 až 20 let (dle intenzity zatížení podlahy) provést renovaci parket. Tedy jejich opravu a obnovu jejich původního vzhledu. Renovace parket přitom musí proběhnout v několika následujících krocích:
- zbroušení parket, respektive starého laku z nich – v případě lehkého poškození parket stačí pouze obrousit starý lak. A pouze tenounkou vrstvu vlastních parket (cca 1 mm). V případě většího poškození parket je třeba obrousit nejen starý lak. Ale také větší vrstvu vlastních parket (zpravidla do hloubky cca 3 mm). Přičemž jsou používány brusné papíry od nejhrubšího po ten nejjemnější; k provedení broušení parket je třeba využít speciální velkou brusku. Kterou je možné si půjčit ve specializovaných půjčovnách nebo v půjčovnách nářadí v rámci hobby marketů.
- důkladné očištění parket od zbroušeného laku a dřeva – nejlépe důkladným vysátím nečistot z povrchu.
- povrchová úprava parket – k této úpravě se zpravidla využívá lak, přičemž je vhodné opatřit parkety více (nejlépe třemi) vrstvami akrylátového laku. Který činí dřevěnou podlahu více odolnou vůči působení vody. Druhou možností ošetření povrchu parket je využití olejového vosku (jež činí dřevěnou podlahu více přírodní, respektive podporuje přírodní vzhled dřeva).
Renovaci parket si zručný člověk zvládne s trochou cviku udělat sám. V případě vážnějšího poškození parketové podlahy nebo v případě, že si správným postupem renovace nebo svou šikovností v daném oboru nejste úplně jisti. Tuto činnost nabízí také řada odborných firem, které se specializují na výrobu, opravu, renovaci a ošetření podlah všeho druhu. .Využití těchto firem sice vyjde dráž než renovace provedená vlastními silami, váháte-li však nad tím, zda je její provedení ve vašich silách. Určitě vám využití služeb odborníků ušetří spoustu času a nervů. A předejdete tak případným komplikacím či škodám plynoucím z neodborného zásahu.
Příspěvek z oblasti: Stavba