Jak odstranit skvrny z koberce

Jak odstranit skvrny z koberce? Koberce bezesporu zkrášlují interiér. Mimo to jsou i velice praktické, protože podlahu zateplí, odhluční a zajistí její menší klouzavost. O to více nás zamrzí, když si koberec neopatrností polijeme a vznikne skvrna. Zejména na světlých kobercích se nám může skvrna od vína nebo kávy připomínat ještě hodně dlouho po tom, co se ji pokusíme odstranit. Jak tedy efektivně odstranit skvrny z koberce?

Na skvrny se musí jemně, ale účinně

Při odstranění skvrny z koberce je důležitá rychlost. Platí, že pokud skvrnu necháme zaschnout, vždy jde její odstraňování mnohem hůře, protože se špína zažere hluboko do kobercových vláken. Pokud si tedy na koberci způsobíte skvrnu, co možná nejrychleji vysajte přebytečnou tekutinu, abyste zabránili nasáknutí větší plochy. K tomu vám nejlépe poslouží dobře savý bavlněný hadřík. Poté se pokuste skvrnu odstranit tím, co máte v domácnosti – prostředek na nádobí, jakýkoliv čistič na koberce nebo v domácnosti běžně dostupné suroviny – některé skvrny dobře vyčistíte citrónovou vodou, roztokem vody a jedlé sody, přebytečnou mastnotu vysajete třeba moukou. Při odstraňování skvrn si dejte pozor na to, abyste koberec mechanicky nepoškodili (přílišným dřením) nebo použitím nevhodného čistícího prostředku (například s chlórem, který by tkaninu vybělil).

Jak odstranit skvrny z koberce – Stroj vám úklid usnadní

Pokud máte koberec téměř v každé místnosti, vyplatí se do domácnosti pořídit speciální stroj na čištění koberců. Ten si ostatně u některých firem můžete i půjčit, například pro větší vánoční úklid. Strojní čištění koberců je velice účinné, protože umožní profesionální vyčištění kobercových vláken do hloubky. Strojem na čištění koberců požadovanou plochu nejprve namočíte a pak jednoduchými pohyby (jako u vysávání) koberec čistíte. Na závěr zapnete funkci vysávání a přebytečnou vodu i se špínou důkladně vysajete. Tak máte jistotu, že je koberec čistý i uvnitř vláken a rychle vám uschne. Stroj na čištění koberců potom můžete použít na každou skvrnu.

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *