Ze zdi dostat starou barvu

Jak ze zdi dostat starou barvu? Určitě se vám už někdy stalo/stane, že budete chtít namalovat nějakou zeď. Ať už rekonstruujete, nebo jenom přemalováváte, vždy je potřeba jako první ze stěny odstranit starý nátěr, než začnete s malováním.

Proč je potřeba starou barvu odstranit?

Převážně u starých domů je možnost, že na stěnách už barva visí o dost déle, než by měla. Z toho důvodu je pravděpodobné, že barva barva přestane kvůli degradaci držet na stěně.

  • Důvodů, proč barva přestane držet může být spousta:
    Barva může být přestárlá a přeschlá
    Pod barvou se mohla ve zdi udělat prasklina
    V barvě se udělá trhlina, díky které se pod ni dostala vlhkost
    Za barvu může zatékat voda

Hlavní ale je, že tento nekvalitní základ může v budoucnu způsobit, že váš nový nátěr nevydrží ani zdaleka tak dlouho, jak by mohl. Pokud dáte novou barvu na nedržící podklad, můžete její životnost snížit z několika let na pouhých pár měsíců.

Ze zdi dostat starou barvu – Jak jí nejlépe odstranit?

Nejdůležitější je barvu před seškrábnutím pořádně namočit, jelikož to jak pomůže s odstraňováním, tak i zabrání tomu, aby na zdi zůstal prach, který by také mohl nový nátěr narušit.

Nejlepší strategií je barvu na zdi důkladně smočit postřikovačem, a poté nechat barvu alespoň hodinu vodu nasávat. Díky tomu se voda rovnoměrně roztáhne po celé zdi, což zjednoduší odstranění.

Někdy je potřeba tento proces zopakovat, jelikož je možné, že na zdi bude více vrstev barvy, kterou předtím nikdo neodstranil (převážně problém u dobových domů).
Pak už přijde čas na manuální seškrábnutí, teď již snad povoleného, nátěru.

Jak často je potřeba barvu měnit?

Životnost barvy se může lišit značka od značky, ale nejčastěji se doporučuje nátěr měnit přibližně každých 5-10 let. Pokud se jedná o místnost s velkou vlhkostí (koupelna nebo kuchyň), je lepší barvu měnit i každé 3 roky. Všechno však záleží na vás. Pokud vám barva drží perfektně i 10 let po nátěru, je možné s odstraněním počkat. Pokud se vám ale barva začne odlupovat už první rok po nanesení, možná je lepší zeď natřít znovu.

Další články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *